^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Aktualności


WYCIECZKA DO CZARNOLASU

8 czerwca młodzież z Gimnazjum uczestniczyła w wycieczce po Lubelszczyźnie . Celem było poznanie miejsca związanego z życiem Jana Kochanowskiego, czyli Muzeum w Czarnolesie. Ponadto uczniowie odwiedzili piękny gotycki kościół w Zwoleniu, gdzie w podziemiach spoczywa Jan Kochanowski. Na szlaku poznawania naszej małej Ojczyzny młodzież zwiedziła pięknie odrestaurowany położony na skarpie z widokiem na Wisłę kościół w Solcu. Następnym miejscem była jedna z najstarszych parafii Lubelszczyzny (Piotrawin) związana z postacią patrona katedry lubelskiej a także patrona Polski, z Biskupem Stanisławem.


To tutaj biskup wskrzesił z martwych Piotra Strzemię, aby udowodnić królowi swoją niewinność (posądzony był o zagarnięcie majątku Piotra). Kościół i kaplica zbudowane zostały z czerwonej cegły i są pięknym i nielicznym przykładem gotyku na Lubelszczyźnie. Następnym miejscem były Stare Kaliszany – wspólnota Ogniska Miłości. Jest to grupa ludzi świeckich żyjąca zgodnie z zasadami Ewangelii razem pracując i modląc się, a celem jest zapalać w świecie miłość, która wygasa. Patronką tych Ognisk jest zmarła w 1981 roku Marta Robin. Przez 50 lat mając sparaliżowany przełyk nie jadła ani nie piła nic prócz Eucharystii w każdą środę. Od czwartku do niedzieli współprzeżywała mękę Pana Jezusa cierpiąc (miała stygmaty ran Chrystusowych). Kolejnym przykładem pięknego budownictwa na Lubelszczyźnie był kościół w Urzędowie. Ostatnim zabytkiem był przepięknie odrestaurowany kościół gotycko - renesansowy w Kraśniku. Zarówno bryła zewnętrzna jak i wnętrze kościoła zachwyca swoim pięknem. Młodzież poznała historię i mogła zachwycić się zabytkami, które są tak blisko, a o których niejednokrotnie się nie wie nic.

Copyright © 2013. Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie Rights Reserved.