^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

teatrHistoria Grupy Teatralnej „PINOKIO"

Od wielu już lat działa w SOSW Grupa Teatralna „PINOKIO" .
Grupą tą kieruje instruktor teatralny - Henryka Golianek.
Pierwszym przedstawieniem była adaptacja bajki „Kopciuszek" według utworu Jana Brzechwy. W tym czasie nawiązano kontakt
z Integracyjnym Klubem Animacyjnym, gdzie na warsztatach teatralnych można było poznawać tajemnice tworzenia scenariusza, scenografii, dopasowania podkładu muzycznego, zasad dobierania ról, kostiumów dla postaci.

Sztuka „Kopciuszek", a potem „Bajka o Rybaku i Złotej Rybce", zostały przez publiczność przyjęte
z entuzjazmem i wzruszeniem. Posypały się gratulacje i pochwały. Podziwiano Natalię Miturę w roli Kopciuszka, która tak prawdziwie zagrała skrzywdzoną i biedną,
a następnie szczęśliwą dziewczynkę.teatr1
Pierwszy raz na prawdziwej scenie Grupa „Pinokio" wystąpiła
w Przeglądzie Teatrów Artystów Niepełnosprawnych w 2000r. w Chatce Żaka.
W przedstawieniu „Śpiąca Królewna" wzięło udział kilkunastu artystów z naszego Ośrodka w pięknych, w większości wypożyczonych, kostiumach. Ten występ był dla dzieci i dla mnie wielkim przeżyciem. Wtedy też powstała nazwa zespołu „Pinokio".
Następną sztuką była bajka ludowa „O kurze znoszącej złote jabłka". Oglądana wielokrotnie przez publiczność słyszącą i niesłyszącą spotkała się z uznaniem widzów i jurorów za ciepłą scenografię, kostiumy, trafny wybór oprawy muzycznej, ciekawa grę młodych aktorów – Łukasza Dudka, Oli Olech, Marzeny Kolano, Patrycji Krępackiej.
Każde następne przedstawienia stawały się okazją do ukazania talentu aktorskiego wielu naszych wychowanków, a otrzymywane nagrody i wyróżnienia dawały satysfakcję i promowały nasz Ośrodek.
Sukces odnosiła również scenka pantomimiczna „Lekcja W-Fu" dzięki zdolnościom Michała Wójcikowskiego, Natalki Mitury, Michała Nowaka.
W przedstawieniach „O Pająku, który grał na skrzypcach", „Księżniczka na ziarnku grochu" wyróżniły się: Monika Wilgos, Kasia Nieznaj, Nina Grzelak, Marcin Wrona.Clipart Children Acting
W „Pani Twardowskiej" według ballady Adam Mickiewicza komizm i nastrój został oddany dzięki Marcinowi Decowi w roli Twardowskiego, Kindze Nazarewicz w roli Diabła, a także Malwinie Jazurek jako pani Twardowskiej, Mariuszowi Miszcie jako Karczmarz – Żyd. W „Don Kichocie" wspaniałe kreacje aktorskie stworzyli Rafał Gozdek, Łukasz Frąk, Monika Staszewska, Sławek Bednarczyk, Nina Grzelak.
W „Legendzie o Czarciej Łapie wyróżniły się postacie Wdowy – Magdy Staszewskiej, Szlachcica – Rafała Gozdka, Diabłów – Eweliny Kowal, Emilki Dąbrowskiej, Arka Skorupskiego, Pisarza – Mateusza Grzelaka.
W „Scenach z życia św. Bernadetty" przejmująco zagrały Dominika Wójcik i Iza Korczak.
Równolegle do większych przedstawień coraz częściej na scenie pojawiają się krótkie humorystyczne scenki
z życia szkolnego – „Pokaz mody szkolnej", „Reklama oleju mądrości", "Parodie nauczycieli", „Typologia uczniów", „Dyscypliny sportowe na wesoło". Tak powstał Kabaret „BimBam".

Każdy spektakl jest owocem długiego procesu, w którym poszczególne etapy: - wybór sztuki, próby, reżyseria, kreowanie postaci, premiera, prezentacje – pozwalają dzieciom osiągnąć satysfakcję, zdobyć uznania za trud, pozwalają przeżyć wielka przygodę.

Zajęcia teatralne rozwijają osobowość uczniów, dają okazję do ukierunkowania emocji, do osiągania sukcesu. Spełniają również dużą rolę terapeutyczną – uczą cierpliwości i wytrwałości, pracy w grupie, współodpowiedzialności, pozwalają przezwyciężyć nieśmiałość, tremę, uwrażliwiają na przeżycia innych ludzi, dają możliwość poznawania i wyrażania najwyższych wartości – prawdy, miłości, dobra, piękna, współczucia.
Grupa Teatralna „Pinokio" występuje na scenach całej Polski – między innymi na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Osób teatr 2Niepełnosprawnych Domu Kultury w Lublinie, SANS w Chatce Żaka, Integracyjne przeglądy szkolne, przeglądy teatrów osób niesłyszących w Bydgoszczy, Warszawie, Scena Młodych w Centrum Kultury w Lublinie, Giełdzie Turystycznej
w Lublinie, w Szczecinie, na Targach Edukacyjnych, w Ośrodku
i gościnnie na imprezach integracyjnych w Lublinie.

Wyjazdy, emocje związane z występami, nieprzewidziane zdarzenia, przygody, odpowiedzialność za kostiumy, dekoracje – kształtują w młodych ludziach zaradność, dyscyplinę, chęć znalezienia się w nowych, intrygujących okolicznościach i miejscach, rozbudza w nich ciekawość świata.

 

Grupa Teatralna Pinokio zakończyła swoją działalność z końcem roku szkolnego 2016/2017

 

Osiągnięcia Grupy Teatralnej „Pinokio"

2001 r. – Gimnazjada w Lublinie – I miejsce za pantomimę „Lekcja W-Fu",
2001 r. – wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Osiągnięć Dzieci Niesłyszących w Bydgoszczy
za przedstawienie „Bajka o Złotych Jajkach",

2001 r. – wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych w Lublinie za pantomimy „Lekcja W-Fu" i „Gdzie dwóch się bije",
2002 r. – Gimnazjada w Lublinie – I miejsce za pantomimę „Reklama Oleju Mądrości",
2002 r. – wyróżnienie w Międzynarodowym Przeglądzie Teatralnym Dzieci Niesłyszących
w Warszawie za przedstawienie „Śpiąca królewna",
2003 r. – Wyróżnienie w Przeglądzie Teatrów „Scena Młodych" w Centrum Kultury w Lublinie
za przedstawienie „Bajka o Złotych Jajkach",
2007 r. – Wyróżnienie za montaż słowno-muzyczny „Jan Paweł II o Dekalogu" na Przeglądzie opartym
na twórczości Jana Pawła II w Lublinie w Zespole Szkół nr 5 w Lublinie,
2008 r. – I miejsce w Wojewódzkich Eliminacjach do Giełdy Turystycznej „Przygoda" w Lublinie
za przedstawienie „Legenda o Czarciej Łapie",
2008 r. – III miejsce w Ogólnopolskim Finale Szkolnej Giełdy Turystycznej „Przygoda" w Szczecinie
za przedstawienie „Legenda o Czarciej Łapie",
2009 r. – I miejsce w Wojewódzkich Eliminacjach do Szkolnej Giełdy Turystycznej „Przygoda"

w Lublinie za przedstawienie „Wesele Lubelskie",
2009 r. – I miejsce w Przeglądzie Form Teatralnych „ze Świętymi na Deskach Teatru" w Lublinie
za przedstawienie „Sceny z życia św. Bernadety',

teatr42011 r. – Nagroda Reżyserska za przedstawienie „Wesele Lubelskie"
na Przeglądzie Teatrów „Scena Młodych" w Centrum Kultury w Lublinie,

2013 r. – Wyróżnienie za świeżość i komunikatywny przekaz aktorski w przedstawieniu „Chory z Urojenia" na XXXVI Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
2013 r. – Wyróżnienie w kategorii „Młody Teatr" za urok i humor sceniczny w spektaklu
„Chory z Urojenia" w 35 edycji przeglądu Scena Młodych w CENTRUM KULTURY w Lublinie.
2014 r. (
7-8 kwietnia) - Wyróżnienie za ambitne i twórcze podejście do problematyki miłości w przedstawieniu "Trzy serca" w 37 Wojewódzkich Prezentacji Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin i Lubelskiego Kuratora Oświaty w Miejskim Domu Kultury „Pod Akacją" w Lublinie. Jury w składzie: Hanna Pater – aktorka Teatru im. J. Osterwy, Wojciech Dobrowolski – aktor Teatru im. J. Osterwy, Włodzimierz Kukawski – muzyk, kompozytor
2014 r. (10 – 12 kwietnia) - Przedstawienie „Trzy serca", Scenka pantomimiczna „Klauni". Wyróżnienie w kategorii „Młody Teatr" za wdzięk i wyrazistość przedstawienia „Trzy serca" opowiedzianego językiem ruchu i gestu w Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych i Kabaretów „Scena Młodych 2014" w Centrum Kultury w Lublinie. Jury w składzie: Mieczysław Wojtas – reżyser Teatru „Panoptikum", Wioletta Tomica – aktorka Teatru im. H. Ch. Andersena, Daniel Salman – aktor Teatru im. J. Osterwy
2014 r. – zorganizowanie I Integracyjnych Spotkań Artystycznych – przedstawienie pt „Trzy Serca".
2015 r. – Wyróżnienie za przedstawienie pt „Noc w Muzeum" na 37 Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych „Młody Teatr" w ramach Sceny Młodych 2015" w Centrum Kultury w Lublinie.
2015 r. – zorganizowanie II Integracyjnych Spotkań Artystycznych – przedstawienie pt „Noc w Muzeum".
2015 r. – Występ na Dniu Otwartym w Technikum oraz w takcie Dnia Osób Niesłyszących – przedstawienie pt „Rzepka".
2015 r. – Występ w „Mój Talent" - przedstawienie „Noc w Muzeum".
2015 r. – (13 – 15.11.) II miejsce na Festiwalu Form Artystycznych Głuchych i Słabo Słyszących „Przystanek Łucka" W Warszawie za przedstawienie „Noc w Muzeum".
2016 r. – zorganizowanie III Integracyjnych Spotkań Teatralnych – przedstawienie pt „W Karczmie".
2016 r. – 39 Wojewódzkie Prezentacje Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty w Domu Kultury „Pod Akacją" w Lublinie – przedstawienie pt „W Karczmie".
2016 r. – 38 Przegląd Teatralny „Scena Młodych 2016" w Centrum Kultury w Lublinie – przestawienie pt „W Karczmie".
2016 r. – Występ na Dniu Otwartym w Technikum – Przedstawienie pt „Chory Kotek".
2016 r. – (27.04.) II miejsce za przestawienie pt „Chory Kotek" w konkursie „Mój Talent".
2016 r. – (3.09.) – Występ w Galerii E. Leclerc w Lublinie w trakcie ogólnopolskiego czytania powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo Vadis" – przedstawienie przygotowane w oparciu o treść powieści.
2016 r. – (30.09.) - Występ podczas Festynu Bronowickiego w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie – przedstawienie pt. „Quo Vadis".
2017 r. – (8.03.) – zorganizowanie IV Integracyjnych Spotkań Artystycznych.

Copyright © 2013. Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie Rights Reserved.